تغییر نام دارو بهانه ای برای عدم تعهد بیمه ها/ تامین اجتماعی مطالبات داروخانه ها را پرداخت نمی کند

تاریخ انتشار : چهارشنبه - ۲۰ / دی / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
این روزها در میان انبوه نام های تجاری داروهای درمانی بیمه ها با برگزیدن چند شرکت محدود برای بیمه اقلام آن مردم را دچار سردرگمی کرده اند و با عدم اطلاع از این طرح گزینشی بیمه، داروهای خود را به صورت آزاد خریداری می کنند.
 

به گزارش سفیر هراز،

تقریبا تمام ایرانیان از بیمه ای استفاده می کنند و ماهانه مبلغ قابل توجهی را به حساب شرکت های بیمه گذار وایز می کنند به این امید که در زمان بیماری، این بیمه ها به یاری آنان بشتابند و با پرداخت بخشی از قیمت داروها باری از دوش آنان بردارند، اما انگار بیمه ها قصد یاری رسانی به مردم را ندارند و برای اثبات این ادعا کافی است سری به داروخانه ها بزنیم تا شاهد سیل گلایه ها از گرانی دارو باشیم.

حتی داروهای ایرانی نیز جایی در زیر چتر بیمه ندارند

یعقوب دهقانی، دکتر داروساز در گفتگو با خبرنگار هرمز با اشاره به علت گرانی این روزهای دارو، اظهار کرد: آن دسته از داروهای خارجی که مشابه داخلی داشته باشند، به اندازه قیمت نمونه داخلی شامل بیمه می شوند و پرداخت بقیه هزینه بر عهده بیمار است.

این داروساز با تاکید بر اینکه بسیاری از داروهای ایرانی تحت پوشش بیمه نیستند، تصریح کرد: علاوه بر ویتامین ها و مکمل ها بعضی از داروهای اساسی ایرانی نیز جایی زیر چتر بیمه ندارند و بیماران به تنهایی باید هزینه های خرید آن را بپردازند.

دهقانی با بیان اینکه دیابت جز بیماری های خاص است، عنوان کرد: با وجود نیاز دائمی بیماران دیابتی به دارو، تنها بخشی از داروهای مربوط به این بیماری از طریق بیمه حمایت می شوند و بقیه به صورت آزاد به فروش می رسند و باید گفت شرایط دریافت داروهای دیابت روز به روز سخت تر می شوند؛ همچنین خرید لوازم قند خون و سوزن انسولین ماهانه هزینه سنگینی به این بیماران تحمیل می کند.

وی تصریح کرد: با تغییر شکل یا نام داروها بیمه دیگر تعهدی نسبت به آن ندارد و ثبت دوباره آن در نام اقلام بیمه شده زمان بر است و مردم با برعهده گرفتن تمام قیمت دارو تاوان تغییر نام آن دارو را پس می دهند.

این داروساز با اشاره به اینکه مطالبات داروخانه ها از بیمه وصول نمی شود، خاطرنشان کرد: بیمه های مکمل با پرداخت ثانویه هزینه های درمان برای مردم و بیمه های تامین اجتماعی با تسویه نکردن مطالبات داروخانه ها، برای ما دردسر آفرین هستند.

مطالبات داروخانه ها پرداخت می شود

عطیه سادات میراکبری، مسئول امور رفاهی سازمان تامین اجتماعی استان هرمزگان، در گفتگو با خبرنگار هرمز با اشاره به اینکه داروهای پوست و مو در موارد خاص تحت تعهد بیمه قرار دارند، اظهار کرد: بسیاری از داروها تحت پوشش بیمه هستند و داروهای پوست و مو که مصرف درمانی داشته باشند شامل بیمه می شوند.

مسئول عمور رفاهی سازمان تامین اجتماعی با تاکید تمام داروهای یک بیماری توسط بیمه حمایت نمی شوند، تصریح کرد: نام های تجاری مختلف دامنه داروها را بسیار گسترده کرده و تامین اجتماعی برای محدود کردن این دریای عظیم دارو، از داروهای هر بیماری فقط چند نام تجاری را حمایت می کند.

میر اکبری افزود: برای وارد شدن نام یک داروی جدید به فهرست داروهای زیر چتر بیمه کمیته ای از نمایندگان تمام بیمه ها تشکیل می شود.

وی با اشاره به علت پرداخت نشدن مطالبات داروخانه ها، خاطرنشان کرد: این بزرگترین مشکلی است که سازمان تامین اجتماعی با آن دست و پنجه نرم می کند و به محض دریافت اعتبارات و بودجه حتما مطالبات عقب مانده داروخانه ها پرداخت خواهد شد.

 


 

 

کد مطلب: MTY0MzMw
 

آخرین اخبار
 

 
کیمیا سامانه