مهارت «نه» گفتن به کودک را بیاموزیم

تاریخ انتشار : سه شنبه - ۱۹ / دی / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
اگر خیلی سخت نیست، تا جایی که می‌توانید به او جواب مثبت بدهید. «نه» گفتن‌های خود را برای چیز‌هایی که خیلی خطرناک هستند نگه دارید.
 

به گزارش سفیر هراز،

«نه عزیزم، نمی‌توانی با آن بازی کنی»، «نه، نه، نه. بهت گفتم که شکلات کافی است»، «نه، برادرت را نزن» به عنوان پدر یا مادر احتمالا احساس می‌کنید که واژه «نه» را به صورت پیوسته تکرار می‌کنید؛ و «نه» درواقع نوعی بومرنگ است.به نقل از بیتوته هر چه بچه شما بیشتر آن را بشنود، بیشتر کاری می‌کند که شما «نه» بگویید؛ بنابراین می‌توانید محدودیت‌هایی برای رفتار بچه بدون استفاده از این لغت تعیین کنید. جودی آرنال مولف کتاب «نظم و انضباط بدون پریشانی»، پنج راهکار برای اینکه بدون اینکه تربیت و انضباط بچه را کنار بگذارید به او «نه» بگویید، ارائه کرده است.

 

 

 

مهارت «نه» گفتن به کودک را بیاموزیم


- اگرچه «نه» ممکن است خیلی صریح و مستقیم به نظر بیاید، بچه شما ممکن است متوجه منظورتان نشود. آرنال می‌گوید: «آن‌ها نمی‌فهمند که «نه» به معنای انجام ندادن کاری است. این برای آن‌ها مفهوم ناشناخته‌ای است» به جای آن به بچه هایتان آنچه دوست دارید که انجام دهند را بگویید. به جای «ندو!» به او بگویید: «بیا با هم راه برویم» یا به جای «داد نزن!» به او بگویید «حالا دیگر وقت آرام حرف زدن است.»

-چیز‌هایی که نمی‌خواهید بچه با آن‌ها بازی کند را کنار بگذارید و فضا‌های امن تری در خانه برای او ایجاد کنید. چند سال بعد بچه شما خودش می‌فهمد که چرا نمی‌تواند چیزی را لمس کند، ولی تا آن زمان که به چنین مهارتی دست نیافته، بهتر است چیز‌هایی که نباید به آن‌ها دست بزند را دور از دسترس او نگه دارید.

-آرنال می‌گوید که وقتی بچه‌های خودش کوچک بودند، وقتی که از مقابل اسباب فروشی با آن‌ها عبور می‌کرده از این ترفند استفاده می‌کرده است. او توجه آن‌ها را به سوی مغازه‌های طرف دیگر خیابان جلب می‌کرده و ضرورت «نه» گفتن به آن‌ها را از بین می‌برده است «اگر می‌خواهید که توجه بچه از چیزی دور شود، چیزی جالب‌تر مقابل او قرار دهید و آن‌ها ناخودآگاه به سمت آن کشیده می‌شوند.»

-از آنجایی که بچه‌ها تازه در حال یادگیری زبان هستند، تماس فیزیکی اغلب می‌تواند برای برقراری ارتباط از واژه‌ها مفیدتر باشد. آرنال می‌گوید که حتی این ارتباط فیزیکی برای آن‌ها بهتر است. از چشمهایتان برای جلب توجه بچه و حفظ تمرکز او استفاده کنید. برای یک لحظه خودتان را به او نزدیک کنید و دست خود را روی شانه او بگذارید و او به شما نگاه می‌کند.

-آرنال می‌گوید: «اگر خیلی سخت نیست، تا جایی که می‌توانید به او جواب مثبت بدهید. «نه» گفتن‌های خود را برای چیز‌هایی که خیلی خطرناک هستند نگه دارید. درآن صورت «نه» شما تاثیر گذار خواهد بود. زمان‌هایی در زندگی شما وجود دارند که می‌خواهید سر بچه فریاد «نه» بکشید و بدانید که آن‌ها واقعا این فریاد شما را شنیده اند.

 


 

 

کد مطلب: MTY0Mjk5
 

 
کیمیا سامانه