تختی و سلبریتی‌های عصر ما

تاریخ انتشار : یکشنبه - ۱۷ / دی / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
در کنار مردم بودن و کمک حال آنها شدن از مهم‌ترین ویژگی‌های مرحوم تختی بود.
 

به گزارش سفیر هراز،در هر عصر، مکان و هر فرهنگی هستند افرادی که در میان مردم محبوبیت کسب می‌کنند و می‌توانند توجه افکار عمومی را به سمت خود جلب کنند.

این امر در زمانه ما با پیشرفت تکنولوژی و گستردگی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بیشتر نیز شده است. یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های تاریخ معاصر ایران در این زمینه‌ها مرحوم جهان پهلوان غلامرضا تختی بود.

مرحوم تختی درسال 1309 در محله خانی‌آباد تهران از یک خانواده سنتی به دنیا آمد. وی دو برادر و دو خواهر داشت که همگی بزرگتر از خودش بودند.

تختی در المپیک 1956 ملبورن به همراه امام‌علی حبیبی نخستین مدال‌های طلای تاریخ ورزش ایران در بازی‌های المپیک را کسب کرد. او با یک مدال طلا و دو مدال نقره المپیک، دو طلا و دو نقره قهرمانی جهان و یک طلای بازی‌های آسیایی در فهرست برترین‌های قرن فیلا در جایگاه سیزدهم قرار دارد.

فعالیت‌های تختی محدود به ورزش نشد. در عرصه سیاسی و اجتماعی نیز تختی در جامعه حضور داشت و فعالیت می‌کرد. او فعال سیاسی و عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران بود و در نهضت ملی شدن صنعت نفت فعالیت می‌کرد.

در کنار همه این افتخار آفرینی‌های تختی، نقطه اوج فعالیت اجتماعی و محبوبیت وی در زلزله بوئین‌زهرا قزوین بود. در تاریخ 10 شهریور 1341 زلزله مهیبی به قدرت 7.2 ریشتر، به ویرانی کامل شهر بوئین‌زهرا و روستاهای دشت قزوین انجامید. بر اثر زمین‌لرزه بوئین‌زهرا حدود 20 هزار نفر کشته و هزاران خانواده نیز بی‌خانمان شدند. به پیشنهاد کیهان ورزشی و روزنامه کیهان قرار شد او برای زلزله‌زدگان کمک جمع کند.

تختی قبول کرد و صندوق به گردن از پارک ساعی در خیابان پهلوی تا تالار کیهان در خیابان فردوسی را پیاده پیمود. با بلندگو شخصاً از مردم می‌خواست تا به هموطنان زلزله‌زده‌شان هر چه در توان دارند، کمک کنند. زنان گوشواره و گردنبند و انگشتر و مردان پول اهدایی خود را به صندوق آویزان از گردن تختی می‌انداختند. واکنش‌ها چنان باور نکردنی بود که بلافاصله موج بزرگی از نیکوکاران به راه افتادند و ده‌ها کامیون به وی سپرده شد.

تختی برای کمک به مردم حاضر بود هر کاری از دستش بر می‌آید انجام دهد. داستان محبوبیت تختی در میان مردم به حدی بود که پس از مرگ ناگوار وی هفت نفر در سراسر ایران خودکشی کردند. حال باید دید در جامعه امروز ما هنرمندان و ورزشکاران چه جایگاهی دارند.

در جامعه امروز ما نه تنها بسیاری از این سلبریتی‌ها و هنرمندان و ورزشکاران در کنار مردم نیستند بلکه اگر هم بخواهند در این زمینه اقدامی انجام دهند از ضعف و فلاکت و بدبختی مردم برای بهتر دیده شدن خود استفاده می‌کنند.

آنها با زندگی مرفه و بدون دغدغه خود نه تنها کمکی به حال این افراد نمی‌کنند بلکه باری بر روی دوش آنها خواهند بود. رفتار دور از نزاکت و گستاخانه بعضی از این افراد در زلزله اخیر کرمانشاه خود گواه این مدعاست.

هرچند بودند بعضی از این سلبریتی‌ها مثل علی دایی که از لحظه اول تاکنون در کنار مردم داغ‌دیده ماندند و برای حل مشکلات آنها اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مردمی کردند و خود نیز پیش قدم شدند.

راز محبوبیت در میان مردم همان کار قهرمانانه‌ای است که مرحوم تختی انجام داد و این می‌تواند الگوی بسیار مناسبی برای همه باشد. مردم ایران دلسوزان واقعی خود را به خوبی می‌شناسند و در کنار آنها خواهند بود.

 


 

 

کد مطلب: MTY0MjU4
 

 
کیمیا سامانه