رییس اداره ثبت احوال آمل در گفت‌وگو اختصاصی:

186 هزار نفر از مردم آمل کارت ملی هوشمند گرفتند/ هلما و امیر‌علی در صدر انتخاب اسم فرزندان آملی‌ها

تاریخ انتشار : شنبه - ۱۶ / دی / ۱۳۹۶
Share/Save/Bookmark
رییس اداره ثبت احوال آمل گفت: 327 هزار نفر در آمل واجد شرایط دریافت کارت ملی هستند که تا به حال 186 هزار نفر کارت را دریافت کردند.
186 هزار نفر از مردم آمل کارت ملی هوشمند گرفتند/ هلما و امیر‌علی در صدر انتخاب اسم فرزندان آملی‌ها
 

مسعود ایزدی، در گفت‌وگو اختصاصی با خبرنگار سفیر هراز با بیان اینکه مهلت تعویض کارت ملی غیرهوشمندی که در دست مردم قرار دارد تا پایان امسال است، گفت: شناسنامه‌ها هم به تدریج عوض خواهند شد و تمامی‌این امور در اداره پست آمل و دفاتر پیشخوان انجام می‌شود.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر 2 دفتر پست در آمل داریم، اظهار کرد: 21 دفتر پیشخوان در آمل، لاریجان و دابودشت داریم که همشهریان می‌توانند برای دریافت خدمات ثبت احوال به آنجا مراجعه کنند.

 

رییس اداره ثبت احوال آمل با اشاره به اینکه 57 درصد واجدان شرایط کارت ملی هوشمند گرفتند، تصریح کرد: 327 هزار نفر در آمل واجد شرایط دریافت کارت ملی هستند که تا به حال 186 هزار نفر کارت را دریافت کردند.

 

 

وی با بیان اینکه روزانه نزدیک به 350 کارت به مردم تحویل داده می‌شود، گفت: در گذشته نزدیک به 3 ماه زمان می‌برد که کارت آماده شود اما در مدت اخیر با تلاش های انجام شده 10 روزه کارت صادر می‌شود.


ایزدی به دریافت اطلاعات از همشهریان در مراکز ذکر شده اشاره کرد و گفت مردم می‌توانند در اداره پست آمل کارت را تحویل بگیرند و اگر مردم به پیامک‌های ارسالی توجه کنند و در زمان مشخص و تعیین شده که به آنها اعلام می‌شود در اداره پست حضور یابند هیچ‌وقت شاهد ازدحام جمعیت نخواهیم بود.

 

وی با اشاره به اینکه بزودی کارت‌های عابربانک حذف و کارت ملی هوشمند جایگزین تمامی‌کارت‌ها خواهد شد، گفت: بانک ملت در این اقدام پیشرو بود و قرار است سامانه و دستگاه‌های خود را با سازمان ثبت احوال هماهنگ کند و امیدواریم دیگر دستگاه‌ها هم این اقدام را هرچه سریع‌تر انجام دهند تا شاهد هدر رفت هزینه‌های ملی نباشیم و از هزینه‌های بی‌جهت جلوگیری شود.

 

وی بیا اشاره به اینکه باید بگونه‌ای پیش برویم که دیگر کسی برای اداره ای کپی کارت ملی و شناسنامه و امثال‌هم را نبرد، خاطرنشان کرد: در صورت اجرا شدن این طرح امورات مردم سریع‌تر و دقیق‌تر اجرا می‌شود و رضایتمندی مردم را هم در پیش خواهد داشت.

 

ایزدی به پرکاربردترین اسامی‌ آملی ها از ابتدای سال تا به حال برای فرزاندشان انتخاب کردند، اشاره کرد و گفت: برای پسرها امیرعلی در صدر اسامی‌ انتخاب شده قرار دارد و پس از آن به ترتیب امیررضا، ابولفضل، امیرحسین، حسین، محمد، محمدحسین، محمدطاها، مهرسام، محمدمهدی هستند.

 

وی درباره پرکاربردترین اسامی‌دخترهایی که امسال به دنیا آمدند، گفت: هلما در صدر اسامی‌ قرار داد و پس از آن فاطمه، فاطمه زهرا، آوا، نازنین زهرا، باران، هانا، رها، بارانا، یسنا بودند.

 

این مسئول سریال‌های تلویزیونی را در نحوه اسم‌گذاری تاثیرگذار دانست و افزود: اختیار در انتخاب نام با پدر و مادر است اما هر نامی‌ مجاز به سند کردن در شناسنامه نیست و اسامی‌مجاز در سامانه هوشمند قرار دارد.

 

ایزدی با اشاره به اینکه 95 درصد کسانی که قصد تعویض اسم را دارند دلیل مناسبی برای این امر ندارند و اداره ثبت احوال و قوه قضاییه هم مخالفت می‌کند، گفت: در هفته متقضیانی در این خصوص داریم که متاسفانه رو به افزایش است اما با اکثر درخواست‌ها مخالفت می‌شود.

 

رییس اداره ثبت احوال در پایان با بیان اینکه 28 نفر در 2 سکونت‌گاه غیرر رسمی‌ آمل شناسنامه ندارند، افزود: این افراد بالای 15 سال هستند و مشکلات عدیده‌ای در مراحل دریافت شناسنامه دارند که باید موضوع آنها در شورای تامین شهرستان حل شود تا با تایید آنها و مسئولین استانی برای این افراد شناسنامه صادر شود.

 

 


 

 

کد مطلب: MTY0MjI4
 

 
کیمیا سامانه