روایت روزنامه دولتی از اختلافات در وزارت خارجه/ آفتاب یزد: عامل کمرنگ شدن عراقچی درز محرمانه هاست

تاریخ انتشار : دوشنبه - ۲۰ / دی / ۱۳۹۵
Share/Save/Bookmark
روزنامه آفتاب یزد که یکی از حامیان دولت در سال های اخیر به شمار رفته و همواره نقش تایید کننده مذاکرات و تیم هسته ای را در طول 3 سال گذشته بر عهده داشته است صفحه اول خود را به پشت پرده غیبت طولانی مدت عباس عراقچی در رسانه ها و تیم مذاکره کننده هسته‌ای اختصاص داده است.
 

به گزارش سفیر هراز،

روزنامه آفتاب یزد که یکی از حامیان دولت در سال های اخیر به شمار رفته و همواره نقش تایید کننده مذاکرات و تیم هسته ای را در طول 3 سال گذشته بر عهده داشته است صفحه اول خود را به پشت پرده غیبت طولانی مدت عباس عراقچی در رسانه ها و تیم مذاکره کننده هسته‌ای اختصاص داده است.

این روزنامه نوشته است: «عراقچی این روزها انگار کنج عزلت برگزیده یا لااقل در ظاهر گوشه گیر به چشم می‌آید؛ مثل سابق صدرخبرگزاری ها را به خود اختصاص نداده؛ از بیست و چهارم آبان ماه تا به امروز، دو ماه می‌گذرد. اما در این دو ماه او دیگر از برجام چیزی نگفت».

این روزنامه به بررسی فرضیه های عدم حضور عراقچی در رسانه ها می‌پردازد و علت اول را شرمندگی از حضور او می داند؛ شاید علت اصلی این مسأله اظهارات عراقچی در خصوص بی اثر بودن نقش ترامپ بر برجام بود چرا که ترامپ در اولین اقدامات خود اظهاراتی مغایر با اظهارات ترامپ داشت.

آفتاب یزد این علت را گردن رسانه های اصول گرا انداخته و مدعی شده است که رسانه های اصولگرا به دنبال القای این خط هستند که عراقچی برای فرار از پاسخگویی به سوالات خبرنگاران در مجامع عمومی ظاهر نمی شود.

نگارنده این یادداشت، قهر و اختلاف با ظریف را شایعه دوم می داند و معتقد است که این کمرنگ شدن ناشی از برخی اختلاف‌ها‌ی او با وزیرخارجه یعنی ظریف است. اختلاف‌ها‌یی با طعم افشای محرمانه‌ها‌ی وزارت خارجه!

به نوشته این روزنامه برخی گمانه زنی ها حاکی از آن است که عراقچی با ظریف دچار اختلاف نظر شده است و غیبت وی ارتباطی با تمدید قانون آیسا در آمریکا ندارد.

این روزنامه دولتی علت اصلی را این جنین مطرح می کند: شواهد نشان می‌دهد آخرین جلسه ای که عباس عراقچی در آن حضور داشته و این حضور رسانه‌ای شده است مربوط می‌شود به مراسم درگذشت مرحوم علی اکبر پرورش، جلسه‌ای که نام او در کنار اصولگرایانی چون حجت الاسلام والمسلمین تقوی، حمیدرضا ترقی، حسن بیادی، انبارلویی، محمدنبی حبیبی، اسدالله بادامچیان، حسن غفوری فرد و راشد یزدی آمده است؛ نکته‌ای که برخی را به این سمت و سوق می‌برد که نکند مسیر عراقچی به طور کلی تغییر یافته است.

 

این در حالی است که رسانه های اصول گرا نیز از چندی پیش اخباری مبنی بر غیبت عراقچی منتشر کرده  و اعتراض خود را از پاسخگو نبودن وی اعلام کرده اند.

تحلیل های این روزنامه دولتی و انتشار آنها به عنوان حقیقت غیبت عراقچی در حالی است که ظریف به عنوان وزیر امور خارچه نیز بعد از اذعان به اشتاه خود در مذاکرات بسیار کمرنگ تر از گذشته در رسانه ها ظاهر می شود.

به نظر می رسد بعد از به نتیجه نرسیدن برجام و بدعهدی های آمریکا، تیم هسته ای سعی می کند با عدم حضور خود در مجامع عمومی علاوه بر کمتر پاسخگو بودن، به التیام ذهن های مکدر از برجام سرعت ببخشند.

 


 

 

کد مطلب: MTU4Njcz
 

آخرین اخبار
 

 
کیمیا سامانه