«دنیا فنی‌زاده»؛ عروسک‌گردان کلاه‌قرمزی در گذشت

تاریخ انتشار : چهارشنبه - ۰۸ / دی / ۱۳۹۵
Share/Save/Bookmark
«دنیا فنی‌زاده»؛ هنرمند تئاتر عروسی و عروسک گردان کلاه قرمزی و خاله قورباغه دقایقی قبل از دنیا رفت.
 

به گزارش سفیر هراز،

دنیا فنی‌زاده هنرمند تئاتر عروسکی و عروسک‌گردان «کلاه قرمزی»، «خاله قورباغه» و برخی عروسک‌های «شهرموشها» بود.

وی که چندی از بیماری سرطان رنج می‌برد، سرانجام صبح امروز 8 دی ماه در بیمارستان از دنیا رفت.

نزدیکان این هنرمند خبر درگذشت وی را تأیید کرده‌اند. از جمله هایده غیوری مادر این هنرمند مطرح کرده بود که وی به سرطان عضله دست راست مبتلا شده بود و برای انجام مراحل پرتودرمانی و تا زمان آغاز مراحل بعدی چندی پیش از بیمارستان مرخص شده بود. اما سرطان علاوه بر عضله دست راست، پشت گردنش را هم درگیر کرده بود.

وی به گفته مادرش دو سال بوده که دیگر کار نمی‌کرده است و چندی پیش نیز به کما رفته بود.

 

براساس این گزارش، فنی‌زاده دختر پرویز فنی‌زاده بازیگر ایرانی است. وی از کودکی به خاطر شغل پدرش معمولاً در جشنواره‌های مختلف کودک و نوجوانی که در ایران برگزار می‌شد حضور داشت و آثار داخلی و خارجی شرکت‌کننده در این جشنواره‌ها را می‌دید. همین مسئله سبب شد تا از کودکی با تولیدات و نوع آثار عروسکی که برای کودک و نوجوان ساخته می‌شود آشنا شود.

پس از آن، کم‌کم که از برنامه‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیشتر استفاده کرد، تکرار دیدن این آثار موجب علاقهٔ او به حضور در این رشته شد و در نهایت با انتخاب رشتهٔ عروسک‌گردانی برای همیشه در دنیای کودکان و نوجوانان باقی ماند. او هدف و دغدغهٔ مهم زندگی‌اش را شادکردن کودکان و نوجوانان می‌داند.

 

 

 

فنی‌زاده نخستین بار در سال 1364 در برنامهٔ عروسکی تلویزیونی «چتر با آواز باران» عروسک‌گردانی را تجربه کرد. این برنامه برای شبکهٔ اول سیما در قسمت‌های 25 دقیقه‌ای طراحی شده بود که در آن 2 عروسک جوجه وجود داشت که فنی‌زاده عروسک‌گردانی و آوازخوانی یکی از آن‌ها را بر عهده داشت. وی پس از آن در کاری با نام «زاغچهٔ کنجکاو» به کارگردانی رضا فیاضی حضور داشت.

او با حضور در این برنامه‌ها کم‌کم جای خود را به عنوان عروسک‌گردان در تلویزیون تثبیت کرد. عروسک‌گردانی در آثاری چون «گربه آوازخوان» ساخته کامبوزیا پرتوی از دیگر آثار او در این دوره می باشد. وی که قبل از کلاه‌قرمزی با ایرج طهماسب و حمید جبلی چند کار عروسکی انجام داده و با کار یکدیگر به خوبی آشنا بودند اما با برنامهٔ صندوق پست و ورود کلاه‌قرمزی به آن بود که به شهرت رسید. کلاه قرمزی که اصلاً قرار نبود در این برنامه ماندگار شود اما ماندگار شد و بدل به مشهورترین کار وی گشت.

 

 


 

 

کد مطلب: MTU4NDc1
 

آخرین اخبار
 

 
کیمیا سامانه