بانوی کار آفرین آملی:

با 60 هزار تومان کارم را آغاز کردم/ زحمت کار با ما است و سودش برای دلالان/ کارآفرینان برای بانک‌ها کار می‌کنند

تاریخ انتشار : چهارشنبه - ۱۴ / مهر / ۱۳۹۵
Share/Save/Bookmark
کارآفرین آملی نداشتن فضای مناسب و حمایت نکردن مسئولان برای فروش محصولات تولیدی را دلیل اصلی روی کار آمدن واسطه‌ها اعلام کرد و گفت: سختی‌های کار بر روی دوش ما است اما سود هنگفتش در جیب دلالان می‌رود.
با 60 هزار تومان کارم را آغاز کردم/ زحمت کار با ما است و سودش برای دلالان/  کارآفرینان برای بانک‌ها کار می‌کنند
 

به گزارش سفیر هراز، اهمیت بخش کشاورزی در توسعه اقتصادی هر کشور چه ثروتمند و چه فقیر، بیانگر این واقعیت است که کشاورزی به‌عنوان اولین بخش اقتصاد و عرضه‌کننده عوامل اساسی زندگی بشر و بخش‌های دیگر اقتصاد است و در توسعه همه‌جانبه کشورها نقش مهمی را ایفا می‌کند؛ در یک جمله کوتاه می‌توان کشاورزی را مادر تمام فعالیت‌ها و صنایع مورد نیاز ملت‌ها دانست.

 

با توجه به پیشرفت علم کشاورزی و صنایع غذایی در دنیا، قطعاً برای رقابت با دیگر کشورها و تحقق طرح اقتصاد مقاومتی، مسئولان برای حمایت از تولید باید سه کار انجام دهند. اول اینکه بیش از نیاز محصولات کشاورزی وارد نشود، دوم اینکه جلوی قاچاق مازاد بر سهمیه وارداتی این کالا گرفته شود و راه حل سوم ایجاد امنیت روانی برای تولیدکنندگان است.

 

اهمیت کشاورزی از یک‌سو و نقش زنان به‌عنوان نیمی از اعضای جامعه از سوی دیگر می‌توانند در اقتصاد بسیار تاثیر گذار باشد، اما معمولاً به نقش آنها در این حوزه کمتر توجه و از ظرفیت عظیم آنها در این حوزه غفلت می‌شود. این در حالی است که زنان بسیاری در سرزمین ما وارد فعالیت‌های مختلف اقتصادی می‌شوند که یکی از این حوزه‌های فعالیت، حوزه کار آفرینی است.
 


در همین راستا خبرنگار ما گفت‌و‌گویی دارد با زینب حسینی ارجمندی متولد 1349 دارای مدرک دیپلم ادبیات، بانوی کارآفرین دابودشتی که از سال 1378 با کشت توت فرنگی کارش را  شروع کرد و در حال حاضر در صنایع تبدیلی، گلخانه، فضای سبز و ... مشغول فعالیت است و در ادامه از تلاش‌ها و عوامل موفقیت خود در عرصه کشاورزی سخن می‌گوید.

 


این بانوی کارآفرین در زمینی به مساحت پنج هزار متر مربع با احداث گلخانه و باغ، بیش از 13 درخت میوه، پنج درخت تزیینی، چهار نوع صنایع تبدیلی (بذر کاج ، بذر سرو تهران و شیراز، بذر چنار ) و غیره را پرورش می‌دهد.


وی در کنار پرورش گل و گیاه و درختان در تولید محصولات دیگر مانند انواع ترشی، مربا، رب و... نیز فعالیت دارد.

 

با 60 هزار تومان آغاز به کار کردم


 بانوی خلاق آملی درباره چگونگی آغاز به کارش در حوزه کشاورزی به خبرنگار ما گفت: یک روز که همراه همسرم به بهنمیر رفته بودیم، بانوان کشاورز را مشغول به کار کشاورزی و باغداری دیدم و همین موضوع سبب شد تا این کار را در محل زندگی خود آغاز کنم.

 


وی با بیان اینکه ابتدا با 60 هزار تومان پول کارم را با کشت توت فرنگی شروع کردم، خاطرنشان کرد: پس از آغاز کارم در حوزه کشاورزی به مرور زمان با دیدن آموزش‌های لازم و تحقیقات زیاد کارم را در گلخانه، فضای سبز، صنایع تبدیلی و پرورش حیوانات خانگی توسعه بخشیدم.


کارآفرینان برای بانک کار می کنند


زینب حسینی سود زیاد بانکی و خواستن ضامن‌های متعدد برای گرفتن وام را یکی از مشکلات تولید دانست و افزود: بانک‌ها هیچ‌گونه حمایت و همکاری با من در عرصه تولید نمی‌کنند.

 

  

 

 

وی با اشاره به اینکه تمام سودهای حاصل از کارمان را دو دستی به بانک‌ها برای پرداخت اقساط می‌دهیم، تصریح کرد: در واقع ما برای بانک کار می‌کنیم و این موضوع مختص ما نیست و همه کار آفرینان این مشکل را دارند.


زحمت کار با ما است و سودش برای دلالان!


کار آفرین آملی نداشتن فضای مناسب و حمایت نکردن مسئولان برای فروش محصولات تولیدی را دلیل اصلی روی کار آمدن واسطه‌ها اعلام کرد و گفت: سختی‌های کار بر روی دوش ما است اما سود هنگفتش در جیب دلالان می‌رود این موضوع هم باعث متضرر شدن کار آفرینان و همچنین مردم می‌شود. مثلا ما بوته لاوسون را سه هزار تومان به واسطه‌ها می‌فروشیم اما آنها این محصول را به قیمتی سه برابر در بازار به فروش می‌رسانند و یا  یک کیلو گل را از ما هشت هزار تومان می‌خرند اما 2 برابر می‌فروشند.

 


مشمول نشدن بیمه برای گلخانه یکی از دغدغه‌های مهم ما است


وی مشمول نشدن بیمه برای گلخانه‌ها را عامل بسیاری از مشکلات تولید عنوان کرد و گفت: نداشتن بیمه برای گلخانه‌ها که در مقابل حوادث طبیعی آسیب می‌بیند و باعث خسارت‌های جبران‌ناپذیر می‌شود بسیار سخت است، امیدوارم مسئولان مربوطه در این‌باره چاره‌ای بیاندیشند.

 


مسئولان با آلودگی زیست محیطی شرکت‌های متخلف برخورد کنند!


وی تولید آلودگی شرکتی‌های در حاشیه رودخانه را یکی دیگر از مشکلات این شغل دانست و افزود: به علت آلودگی و تخلف زیست محیطی برخی شرکت‌ها آب رودخانه آلوده می‌شود و این آب آلوده از وسط باغ و زمین‌های کشاورزی عبور کرده و باعث آلودگی محصولات و بیماری‌های زیادی برای باغداران و کشاورزان می‌شود و این قشر زحمت‌کش را در استفاده از این نعمت خدادادی بی‌بهره می‌کند.

 

 


بانوی کارآفرین در ادامه تصریح کرد: با وجود پیگیری‌های فراوان در این‌باره و مراجعه به شهردار و امام جمعه دابودشت متاسفانه هیچ اقدامی تا به حال انجام نشد.


جمعه بازار دابودشت به جای رفاه حال ساکنان بلای جانشان شده است


زینب حسینی جمعه بازار منطقه دابودشت را یک معضل اساسی برای ساکنین این منطقه دانست و یادآور شد: جمعه بازار دابودشت که در ابتدا برای رفاه هر چه بیشتر ساکنان طراحی شد امروزه به علت نبود نظارت مسولان باعث بروز مشکلات زیادی از جمله ریختن پلاستیک و کارتون‌ها و میوه‌های زائد به اطراف و زمین‌های کشاورزی مجاور شد.


تمام آرزویم این است که بتوانم گلخانه‌ام را گسترش دهم


این بانوی زحمت‌کش در پایان از آرزوهای بزرگش گفت، اظهارکرد: تمام مشکلات و نگرانی‌هایم را با ورود به گلخانه و ثمره تلاش‌هایم فراموش می‌کنم و تمام آرزویم این است که بتوانم گلخانه‌ام را گسترش دهم و محصولاتم را به کشورهای دیگر صادر و در اقتصاد کشور و شعار سال نقشی اساسی داشته باشم.

 


نقش گلخانه و باغداری و همچنین نقش صنایع تبدیلی در اقتصاد کشور بدون تردید است و این دلیل محکمی برای توجه ویژه مسئولان به این بخش است چرا که صنایع تبدیلی تمام تهدید‌های بخش کشاورزی را به فرصت تبدیل می‌کند.

 

این صنایع نیاز جدی به حمایت دولت دارد و امید می‌رود در سالی که به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است نگاه مسئولان به تولیدات ملی بیشتر شود و کشاورزان و باغدران بدون دغدغه‌های فکری از گرفتن وام و دادن قسط‌هایشان بتوانند محصولاتی با کیفیت بیشتر عرضه کنند.
 

 

بلاغ/

 


 

 

کد مطلب: MTU2NDQ0
 
 
کیمیا سامانه